سه شنبه, 23 خرداد 1396 11:40

باروری و افزایش سن مادر

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

باروری و افزایش سن مادر:

 18تا 35 سالگی سن مناسب برای بارداری و بهترین و ایده آل ترین سن برای بارداری 20تا30سالگی است. با افزایش سن توان باروری به تدریج کاهش می یابد این مساله از سن 30سالگی شروع  می شود ولی بعد از 35 سالگی کاهش باروری بیشتر است.

به طوری که در یک ماه شانس بارداری یک خانم 30 ساله که تمایل به بارداری داشته باشد 20 درصد است این بدان معنا است که از هر 100 زن 30 ساله بارور که تمایل به بارداری دارند. ( در یک دوره یا سیکل ) 20 خانم در آن دوره باردار شده و80 خانم باید مجددا برای بارداری تلاش نمایند.

شانس بارداری در هر سیکل در سن 40 سالگی به کمتر از 5درصد کاهش می یابد.

باید به یاد داشت که زنان تا یائسگی بارور باقی نمی مانند .

سن متوسط یائسگی حدود 51 سالگی است؛ ولی بیشتر زنان بعد از حدود 45 سالگی نمی توانند بارداری موفقیت آمیزی داشته باشند.

کیفیت تخمک:

ذکر این نکته ضروری است که کاهش باروری به دنبال افزایش سن ناشی از کاهش تعداد و کیفیت تخمک ها است.ممکن است توان کم باروری یا سقط مکرر در یک خانم ناشی از کیفیت پایین تخمک به دلیل افزایش سن باشد.

این تغییرات به ویژه زمانی که سن خانم به میانه تا انتهای دهه چهارم زندگی می رسد دیده می شود.بنابراین سن خانم یکی از دقیقترین راهنماها برای بررسی کیفیت تخمک است.

وقتی که سن زن افزایش می یابد ؛ تعداد تخمک های با کروموزوم بیشتر (تخمک های غیر عادی) زیاد شده و این بدان معنا است که احتمال تشکیل سلول تخم با تعداد کروموزوم بیشتر (جنین های غیر طبیعی ) بالا می رود.

شاید برخی خانواده هایی را که کودک منگل (مبتلا به سندروم داون ) دارند, دیده باشید.البته بسیاری از جنین هایی که کروموزوم اضافه دارند دچار سقط خودبخودی شده یا اصلا تشکیل نمی شوند

شرایط جسمانی مادر:

همانطور که قبلا بیان شد, با استفاده از روش های کمک باروری , بسیاری از مسائل و مشکلات مرتبط با ناباروری حل و این زنان باردار خواهند شد.اما نکته اساسی این است که باید برنامه ریزی های لازم به شکلی انجام شود که بارداری موفق بوده و به زایمان و فرزند سالم منتهی شود.

در موارد بارداری با سن بالای مادر , به علت تغییرات فیزیولوژیک در کلیه و قلب و بروز برخی بیماری های مزمن مانند فشار خون و بیماری قند , حاملگی های پرخطر افزایش می یابد.

زیرا بارداری موجب تشدید بیماری های مزمن و حتی نهفته می گردد که در برخی موارد به منظور حفظ سلامت مادر , مانع از ادامه بارداری و به نتیجه رسیدن آن می شود. شدت این مخاطرات در بارداری های چند قلویی افزایش می یابد.

تعداد تخمک ها :

 

به کاهش تعداد فولیکول های حاوی تخمک در تخمدان ها "کاهش ذخیره تخمدانی " گفته می شود.قبل از کاهش قاعدگی های منظم و از دست دادن باروری , از دست دادن ذخیره تخمدانی شروع می گردد.در برخی از زنان جوان ممکن است بنا به دلایلی از قبیل کشیدن سیگار ؛ سابقه یائسگی زودرس و عمل جراحی قبلی روی تخمدان , ذخیره تخمدانی کاهش یابد.

 

تهیه و تنظیم  : محترم نژادمقدم /کارشناس مسئول سلامت خانواده و کارشناس باروری سالم         21/3/96

خواندن 1738 دفعه

تماس با ما

سایت های مفید

8233880
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
261
1042
3701
3701
10366
43042
8233880

پیش بینی امروز
552


آی پی شما44.210.21.70