سه شنبه, 23 خرداد 1396 11:37

باروری و افزایش سن در مردان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 باروری و افزایش سن در مردان:

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد با افزایش سن آقایان , از حجم مایع منی و همچنین کیفیت اسپرم از نظر حرکت و شکل طبیعی و قدرت باروری کاسته می شود.

به نحوی که زمان مورد نیاز برای بارداری همسر در مردان بالای 45 سال 5برابر مردان 25 ساله است.

همچنین افزایش سن مردان با افزایش مشکلات کروموزومی اسپرم همراه بوده و شانس ابتلای به برخی بیماری های شدید روانی ( مانند اسکیزفرنی ) و اوتیسم را در فرزندان بیشتر میکند.

همچنین مطالعات نشان داده است که احتمال مشکلات قلبی , ناهنجاری های اندام و باز بودن انتهای سیستم عصبی (اسپاینا بیفیدا) در فرزندان این آقایان افزایش می یابد.

با افزایش سن مرد, بیضه ها کوچکتر شده , شکل اسپرم تغییر یافته و حرکت آن کاهش می یابد.همچنین با افزایش سن مرد خطر بیشتری از نقص ژنی در اسپرم ایجاد می گردد.

از طرف دیگر افزایش سن مردان سبب بیماری هایی می شود که روی عملکرد جنسی و باروری مرد اثر گذار خواهد بود.

اگر مردی مشکلاتی از قبیل کاهش میل جنسی یا نعوظ را داشته باشد , نیازمند مراجعه به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی یا متخصص اورولوژی است.

توصیه ها:

با توجه به اهمیت بارداری در زمان مناسب برای خانواده و برای پیشگیری و کاهش مشکلات ناشی از به تاخیر انداختن آن موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

1-خانم هایی که تولد فرزند را به تاخیر می اندازند در خطر ناباروری هستند و توان باروری در خانم ها از سن 35 سالگی به طور مشخصی کاهش پیدا می کند.

2-در زوجینی که به مدت یکسال خواهان فرزند بوده و نزدیکی منظم بدون استفاده از روش پیشگیری از بارداری داشته اند و باردار نشده اند بایستی بررسی از نظر ناباروری صورت گیرد.

در خانم های بالاتر از 35 سال , این بررسی باید بعد از 6 ماه صورت گیرد.

3- زوجین باید آگاهی داشته باشند که با افزایش سن آقایان کیفیت نطفه مرد و توان باروری کاهش و خطر اختلالات ژنتیکی افزایش می یابد.

4-تاخیر در فرزند آوری با عوارض بارداری و زایمان همراه است و خانواده هایی که در سنین  بالا اقدام به فرزند آوری می کنند باید به این مسایل دقت داشته باشند و از مراقبت های لازم برخوردار شوند.

5- هر فردی که در سنین باروری است بایستی در زمینه عوارض بارداری ناشی از بالا رفتن سن آگاه باشد تا آگاهانه در زمینه زمان فرزند آوری تصمیم بگیرد.

 تهیه و تنظیم  : محترم نژادمقدم /کارشناس مسئول سلامت خانواده و کارشناس باروری سالم         21/3/96

 

 

خواندن 2355 دفعه

تماس با ما

سایت های مفید

8987475
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
1382
1634
4844
4844
3016
61367
8987475

پیش بینی امروز
1824


آی پی شما44.200.117.166