چهارشنبه, 19 آبان 1395 09:00

شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2017

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

ضرورت کمپین            

روز بهداشت جهانی 2017

کمپین در یک نگاه: 

روز جهانی بهداشت هر ساله در روز 7 آوریل به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان بهداشت جهانی گرامی داشته می شود .

این روز فرصتی منحصر به فرد برای انجام اقداماتی مربوط به موضوع بهداشتی ویژه ای که نگرانی مردم در سراسر جهان است را فراهم می کند

موضوع کمپین روز جهانی بهداشت افسردگی است .

افسردگی همه سنین ، همه سطوح زندگی وهمه کشورها را در برمی گیرد .این امر باعث اضطراب روانی وتاثیر برتوانایی مردم حتي درانجام  ساده ترین کارهای روزمره و گاهی پيامدهاي مخربي در روابط خانوادگی ودوستانه وعدم توانایی ادامه زندگی می شود. در بدترین حالت ، افسردگی می تواند منجر به خودکشی شود ،درحال حاضر دومین علت اصلی مرگ  ومیرافراد 29-15 سال است .

در عین حال ، افسردگی  می تواند پیشگیری و درمان شود . شناخت بهتر از ماهيت افسردگی ،  چگونگی پیشگیری  و درمان آن به کاهش انگ مرتبط با اين شرايط ، کمک خواهد کرد و منجر میشود که افراد بیشتری به دنبال کمک و راهنمایی باشند.

 این راهنمایی  برای شماست:

اگر شما این راهنمای کمپین را می خوانید شما احتمالا علاقمند به مشارکت درکمپین هستید. این فوق العاده است ، زیرا دستیابی به اهداف کمپین فقط با همکاری ومشارکت ما با هم امکان پذیر خواهد بود .

اين راهنما براي شماست ، چه شما برای دولت يا یک سازمان غیردولتی یا یک رسانه کار کنید ،  چه شما یک پزشک ، معلم ، روزنامه نگار ، وبلاگ نویس ، پدر و مادر یا یک فرد معمولی باشيد که درمورد کمپین شنیده باشد ودوست دارد که درآن شرکت کند .

چیزی که ما در تلاشیم بدست بیاوریم

بزرگترین هدف کمپین امسال ، که در 10 اکتبر 2016 (روز جهانی سلامت روان ) شروع شده است ،اینست که افراد مبتلا به  افسردگي بيشتري  درهمه کشورها به دنبال دریافت کمک باشند.

 

بطور ویژه ما درحال هدف گذاری برای رسیدن به موارد ذيل هستيم :

 • آگاهي عمومي بهتر در خصوص افسردگي ، دلايل وپيامدهاي ممکن آن(از جمله خودکشي) و چيزهايي که به آن کمک ميکنديا ميتواند براي پيشگيري و درمان آن
 • در دسترس افراد مبتلا به افسردگی جوياي کمک  و
 • خانواده ، دوستان وهمکاران افراد افسرده که با آنها زندگی میکنند و میتوانند او راحمایت وپشتیبانی کنند، باشد.

 

افسردگی چیست ؟

افسردگی یک اختلال شخصیتی است که با حداقل دو هفته  غم و اندوه  مداوم واز دست دادن علاقمندی به فعالیتهایی که معمولا لذت بخش است به همراه ناتوانی در انجام امور روزمره  همراه است.علاوه بر این افراد مبتلا به افسردگی معمولا چند تا از علائم ذیل را دارند :ازدست دادن انرژی ، تغییر در اشتها ،کم خوابي يا خواب زياد ، اضطراب ، کاهش تمرکز ، تردید ، بی قراری ، احساس بی ارزشی ، احساس گناه یا نا امیدی و افکار خود آزاری یا خودکشی

تمرکزکمپین (هسته کمپین )

در هسته کمپین اهميت صحبت کردن در مورد افسردگی بعنوان یک جزء حیاتی از درمان  است .از موانع باقيمانده برسر راه بیماران افسرده جوياي کمک در سراسر جهان انگ بیماریهاي  روانی از جمله افسردگي  است. صحبت کردن در مورد افسردگی چه با یکی از اعضای خانواده ، دوست یا کارکنان پزشکي  در گروه های بزرگ تر (برای مثال در مدارس ، محل کار و محیط اجتماعی )، یا در مکان های عمومی ، در اخبار رسانه ها  و بلاگ ها یا رسانه های اجتماعی به شکستن این انگ کمک می کند ، در نهایت منجر به این می شود که افراد بیشتری  متقاضی کمک باشند  .

 

شعار

شعار کمپین اینست : افسردگی : بیا حرف بزنیم   Depression: let’s talk

 

چیزی که ما در حال هدف گزاری هستیم

افسردگی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد بنا براین کمپین برای هر کسی در هرسن ، جنس و موقعیت اجتماعی است. در سازمان بهداشت جهانی ، ما خواسته ايم که توجه خاصي به انتخاب سه گروه را داشته باشيم که بطور نامناسبی تحت تاثیر هستند . نوجوانان و جوانان،  زنان در سنین باروری ( بویژه پس از زایمان) و سالمندان (بالای 60سال)

محتواهاي آموزشي ويژه اين مخاطبان در بخش محتواي کمپين قابل دسترسي هستند.

پیام فراگیر

 • افسردگی یک اختلال روانی شایع است که مردم در تمام سنین ، در تمام سطوح زندگی وتمام کشورها را تحت تاثير قرار ميدهد.
 •  فقر،  بیکاری ، اتفاقات زندگی مانند مرگ افرادي  که فرد به آن علاقه مند است  یا بهم خوردن یک رابطه عاطفی ، بیماری جسمی و مشکلات ناشی از مصرف الکل و سو مصرف مواد،  منجر به افزایش خطر ابتلا به افسردگی میشود. .
 • افسردگی باعث اضطراب می شود و می تواند روی توانایی افراد  برای انجام حتي ساده ترین کارهای روز مره اثر بگذارد و حتی گاهی اوقات منجر به ایجاد پیامد های ویران کننده در روابط  خانوادگی  و دوستان شود .
 • افسردگی درمان نشده می تواند مانع کار کردن و  روابط خانوادگی و زندگی افراد شود.
 • در بدترین حالت ، افسردگی می تواند منجر به خودکشی شود .
 • افسردگی می تواند بطور موثری پیشگیری ودرمان شود .درمان معمولا شامل یکي از راههاي   صحبت کردن ( مشاوره - گفتگو) یا داروهای ضد افسردگی یاترکیبی از اين دو باشد.
 • غلبه بر انگ افسردگي  که غالبا با افسردگي است، منجر به دريافت کمک توسط افراد بيشتري ميشود.
 • صحبت کردن با افراد مورد اعتماد می تواند اولین قدم به سمت  بهبود افسردگی  باشد

اطلاعاتی در مورد افسردگی

اگر شما در حال سازماندهی یک فعالیت یا در حال تهيه محتواهاي خودتان در این کمپین هستید در اینجا برخی از حقایق و آماری که ممکن است مورد استفاده شما قرار گیرد آورده شده است :

 • در سرتا سر جهان اختلالات روانی شایع در حال افزایش است . بین سالهای 1990 و 2013 تعداد افرادي که از افسردگی یا اضطراب رنج مي برند نزدیک به  50 درصد افزایش یافته است .
 • نزديک به 10 درصد ازجمعیت جهان تحت تاثیر یک یا هر دو نوع این شرايط هستند .افسردگی به تنهایی 10 درصد از  سالهای عمر از دست رفته بخاطر ناتواني  را در جهان به خود اختصاص داده است .
 • در شرایط غير منتظره  و کشمکشهاي پيش رو  يک نفر از هر پنج نفر در معرض خطر  افسردگی و اضطراب قراردارند.
 • افسردگی خطر ابتلا به دیگر بیماریهای غیر واگير ، مانند دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی را افزایش می دهد ، متقابلا نیز بیماریهایی مانند دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد .
 • افسردگی پس از زایمان در زنان باردار می تواند در روند رشد نوزادان تاثیر گذارد .
 • در بسیاری از کشورهای جهان حمایت و پشتیبانی در دسترس برای افراد مبتلا به اختلالات روانی بسیار کم است  یا وجود ندارد . حتی در کشورهای با درآمد بالا ، حدود 50درصد از افراد مبتلا به افسردگی درمان نمی شوند .
 • عدم وجود درمان براي اختلالات روانی شایع ، هزینه های بالای اقتصادی را به بار می آورد : شواهد جدید از یک مطالعه انجام شده به سفارش WHO   نشان می دهد که افسردگی و اختلالات اضطرابی به تنهایی ساليانه هزینه ای بیش از یک تریلیون دلار دارد.
 • شایعترین اختلالات سلامت روان با هزینه اي  نسبتا کم قابل پیشگیری و درمان  هستند .

                                 


منبع :سايت رسمي سازمان بهداشت جهاني (WHO)

 

تهیه و ترجمه متن : گل نوش خزايي-كارشناس مسئول آموزش سلامت مركز بهداشت شهرستان چالوس(دانشگاه علوم پزشكي مازندران)     

خواندن 17071 دفعه

تماس با ما

سایت های مفید

9380241
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
724
3190
18385
18385
34397
143312
9380241

پیش بینی امروز
1080


آی پی شما3.239.76.25