شنبه, 16 بهمن 1400 08:25

سوالات متداول بعد از تزریق واکسن کووید 19

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سوالات متداول بعد از تزریق واکسن کووید 19

  • آیا بعد از تزریق سه دوز واکسن کرونا نیاز است که ماسک بزنم و فاصله ام را با دیگران حفظ کنم؟ در حال حاضر، افرادی که به طور کامل واکسینه شده و دو دوز خود را دریافت نموده اند باید در جامعه همچنان فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک مناسب را رعایت نمایند.
  • آیا بعد از تزریق واکسن کرونا، نیاز است در قرنطینه بمانم؟ افرادی که هریک از سه دوز خود را دریافت نموده اند باید فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک مناسب را رعایت نمایند. ولی نیازی به قرنطینه نیست.
  • آیا پس از تزریق واکسن کرونا، نیاز هست در محل تزریق واکسن بمانم؟ برای احتیاط بیشتر، بهتر است در محل تزریق واکسیناسیون به مدت 15 دقیقه بمانید.
  • در صورت وجود سابقه واکنش های آلرژیک بعد از تزریق چه باید بکنم؟ در صورت وجود سابقه واکنش های آلرژیک (از جمله آلرژی غذایی، واکنش به نیش حشرات، آلرژی دارویی و غیره) توصیه می شود به مدت 30 دقیقه پس از تزریق واکسن باید در محل واکسیناسیون بمانید.
  • عوارض شایع بعد از واکسیناسیون چیست؟ عوارض شایع شامل درد، قرمزی یا تورم محل تزریق، احساس سنگینی در بازو، احساس خستگی، سردرد ، تب، و درد عضلانی یا علایمی شبیه آنفلوآنزای خفیف که طی یک الی دو روز بهبود می یابد.
  • اگر بعد از تزریق واکسن، علایم بیماری شدید در من بروز نمود، مثل(سردرد شدید، درد شکم، علایم عصبی، یا هر علامت ناتوان کننده‌ی دیگر) یاعلایم خفیف بیش از 3 یا 4 روز ادامه داشت چه باید بکنم؟ باید به پزشک خانواده خود مراجعه نمایید. زیرا احتمال دارد بیماری همزمان دیگری وجود داشته باشد یا عارضه ی بسیار نادری از واکسن رخ داده باشد. بطور کلی و به عنوان یک قاعده اگر به هر دلیلی پس از واکسیناسیون به پزشک یا بیمارستان مراجعه می کنید باید حتما به آنها بگویید که چه نوع واکسن را تزریق نموده اید.
  • برای رفع سردرد، تب، درد عضلانی و سایر علائم خفیف چه اقدامی بابد انجام دهم؟ می توان از قرص مسکن استامینوفن استفاده نمود .
  • واکسن کووید19 چه مدت ایمنی ایجاد خواهد کرد؟

هنوز محققان نمی دانند ایمنی کسانی که واکسینه شده اند ، چه مدت طول می کشد. در مقایسه با عوارض خفیف واکسن، آنچه مشخص است این است که خود بیماری کووید 19 می تواند باعث بیماری شدید و مرگ بسیاری از افراد شود، در صورتی که به بیماری کووید 19 مبتلا شویم ، خطر انتقال بیماری به عزیزانمان که در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری هستند وجود دارد بنابراین تزریق واکسن کووید 19، انتخاب مطمئن تری است.

 

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی مازندران- مرکز بهداشت استان

ستاد اجرایی واکسیناسیون کرونا

گروه آموزش وارتقای سلامت

 

خواندن 229 دفعه

تماس با ما

سایت های مفید

8326689
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
528
2212
5091
5091
55092
48083
8326689

پیش بینی امروز
1800


آی پی شما3.237.0.109