سه شنبه, 10 تیر 1399 07:34

پیام های پیشگیری از اعتیاد با محوریت یاری گر هم باشیم به مناسبت روزجهانی مبارزه با مواد مخدرسال

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پیام های پیشگیری از اعتیاد با محوریت یاری گر هم باشیم
به مناسبت روزجهانی مبارزه با مواد مخدرسال99

ü- ابتدا گوش کن؛ گوش دادن به کودکان و نوجوانان، اولین گام برای کمک به آنها جهت رشد سالم و ایمن آنها در برابر آسیب های اجتماعی است
ü- نوجوان عزیز: در صورت هر گونه تعارف برای مصرف مواد مخدر و روان گردانها با قاطعیت بگو نه مصرف نمی کنم   
ü- نوجوان عزیز: مصرف مواد مخدر و روانگردانها را حتی یک بار هم تجربه نکن
ü- فرزندان خانوادههای مستبد، بیتفاوت، گسسته و پریشان در لب پرتگاه آسیب های اجتماعی هستند
ü- والدین گرامی: با نوجوان خود درباره عوارض و پیامدهای ناشی از مصرف مواد مخدر و روانگردانها با رعایت سن تقویمی و عقلی او گفتگو نمایید.
ü - به خاطر بسپاریم: مصرف نکردن مواد، بسیار آسان تر از ترک آن است
ü - والدینی که نسبت به ایمن سازی فرزندان خود دغدغه دارند همواره باید به این سوال ها پاسخ دهند : فرزندشان الان کجاست؟ چه کار می کند؟ با چه کسی است؟

 - والدینی که از محل حضورفرزند خود در بیرون از خانه مطلع هستند فرزندشان درصد شانس کمتری در مصرف مواد نسبت به سایرین خواهند داشت.
ü- والدین گرامی: حمایت عاطفی از فرزندان، شاد کردن فضای منزل، وضع مقررات و قوانین برای عدم هر گونه مصرف مواد و آموزش مقاومت در برابر فشار منفی گروه همسالان ، از جمله راه های موثر در پیشگیری از گرایش نوجوانان به اعتیاد است
ü - والدین عزیز: آیا می دانید ویژگیهایی همچون ستیزه جویی- پرخاشگری-دروغگویی- پوچ گرایی- روان پریشی و اضطراب، زمینه ساز مصرف مواد در فرزندان خواهد شد؟

 


- چهار نشانه خانواده های مستعد اعتیاد: فقدان ارتباط موثر در اعضای خانواده، تضاد، عدم انسجام و از هم گسیختگی، انحراف و اعتیاد یکی از اعضای خانواده.
ü - اعتیاد: نوعی بردگی جدید در دنیای مدرن

ü - والدین گرامی: در صورت بروز تغییرات عمده شخصیتی، رفتاری و جسمی در فرزندان نظیراختلال تمرکز و تعادل، رفت و آمدهای مشکوک، دیر آمدن به منزل، کمبود انگیزش برای تحصیل و کار، اختلال در فعالیت های اجتماعی، فراموشی، افکار خودکشی، سرقت وسائل از منزل، پرخاشگری و خلق و خوی تهاجمی، پر تحرکی، بیقراری، کناره گیری شدید و انزواطلبی، ازمشاوران و متخصصین کمک به گیرید
ü- ویژگیهای نوجوانان و جوانان مستعد اعتیاد: خلقیات تکانشی و کنترل رفتاری ضعیف، مخاطره جویی، فقر مهارتهای عاطفی- روانی-اجتماعی و شناختی، احساس ناامیدی و درماندگی،دارای خانواده پر تنش، تاثیر پذیری از همسالان، عدم مهارت ابراز وجود، هویت دنباله رو و بحران زده

ü - فرزندانی که عضو خانوادههای نیرومند هستند، کمتر احتمال دارد با همتایان مصرف کننده مواد رابطه برقرار کرده یا تحت تاثیر آنان قرار گیرند

ü- عوامل سوق دهنده نوجوانان به سوی رفتارهای پر خطر اعتیاد، به دلیل فقر مهارت لازم در آنان ، فراتر از کنترل آنها میباشد. پس به فرزندانمان مهارت های لازم را بیاموزیم .
ü- فقر اطلاعات، کنجکاویهای هدایت نشده، اضطراب و افسردگی، ضعف مبانی دینی، کمبود امکانات تفریحی، ضعف اعتماد به نفس، نگرش مثبت به مواد، مصرف مواد توسط والدین، وجود دوستان مصرف کننده مواد و عدم ارتباط موثر با والدین ، از جمله عوامل گرایش جوانان به مصرف مواد میباشد

 


ü
  - والدین گرامی به سلامت روان دختران مان بیشتر توجه کنیم 
ü  - پیامدهای بهداشتی ناشی از مصرف مواد عبارتند از: گسترش بیماری های جسمانی و روانی نظیربیماری های عفونی، ایدز، هپاتیت، مرگ و میر، افسردگی، اضطراب، خودکشی، انزواطلبی و شخصیت ضد اجتماعی.
üپیامدهای اجتماعی ناشی از مصرف مواد عبارتند از: سرقت، طلاق، کودک آزاری، همسر آزاری، قتل عمد، جرائم منکراتی، نزاع و خشونت.
üپیامدهای اقتصادی ناشی از مصرف مواد عبارتند از: اتلاف منابع و تحمیل خسارت و هزینه های هنگفت بر خانواده، دولت و جامعه
üاعتیاد عامل جدی تهدید کننده سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی، معنوی و فرهنگی جوامع به شمار میرود.
üتقویت معنویت و باورهای مذهبی، ارتقاء مهارت های اجتماعی و تاب آوری، مهارت فرزند پروری و غنی سازی اوقات فراغت ، از مهمترین عوامل موثر در پیشگیری از مصرف مواد به شمار میروند.
ü- ارضاء نیازهای عاطفی و روانی نوجوانان، تقویت اعتماد به نفس وعزت نفس آنان، تقویت نگرش منفی نسبت به مصرف مواد و اعمال نظارت فعال والدین، از جمله راه های پیشگیری از گرایش فرزندان به مصرف مواد است.
üتقویت آرامش و نشاط اجتماعی، افزایش آستانه تحمل، هویت سالم ، خودکنترلی و خویش نگهبانی و کنترل هیجانات منفی از مهمترین روشهای پیشگیری از مصرف مواد در نوجوانان میباشند.

 

ü- آموزش مهارت های حل مساله، تفکر نقادانه، خلاقیت برای توانایی حل مساله، سازگاری اجتماعی و تصمیم گیری منطقی از مهم ترین عوامل پیشگیری از مصرف مواد در نوجوانان
می باشند .
ü- والدین عزیز: سبکهای ارتباطی پرخاشگرانه و سلطه پذیر زمینه را برای انحراف فرزندان و
گرایش آنان به رفتارهای پر خطر مهیا خواهد ساخت.
ü- والدین گرامی: تصمیم گیری منطقی را به فرزندان خود آموزش دهید زیرا تصمیم گیری های ناگهانی، مطیعانه، احساسی و اجتنابی از سوی نوجوانان، زمینه را برای انحراف آنان به سوی  رفتارهای پرخطر فراهم خواهد ساخت.
ü- والدین گرامی: از اعمال خشونت، نزاع، تنش، توهین، مقایسه، مجادله، تحقیر شخصیت، تهدید، سرزنش، عیب جویی، درگیری، کشمکش عاطفی و تنبیه فرزندان خودداری و با تعمیر روابط در منزل ، نسبت به برقراری ارتباط سالم با فرزندان مبادرت کنید.
ü- اختلال در عملکرد بهینه خرده نظامهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ، سبب شکلگیری رفتارهای ناهنجار در جامعه از جمله اعتیاد خواهد شد

ü- احتمال مصرف مواد در نوجوانانی که در خانواده آنان دعوا، اختلاف شدید و جر و بحث بین والدین وجود دارد، دو برابر سایر نوجوانان دیگر میباشد
ü- نوجوانان عزیز: آیا میدانید عوارض مصرف ماده گل (ماریجوانا) عبارت است از: اضطراب سرخوشی کاذب- فراموشی- اختلال حافظه کوتاه مدت- بیانگیزگی- پوچگرایی- اختلال در تمرکز و تعادل.
ü- والدین عزیز: آیا در منزل به گفتگوی خانوادگی اهمیت میدهید؟ صحبت کردن با فرزندان درباره عوارض و پیامدهای مواد، اصلاح نگرش و باورهای آنان ، اقدامی موثر برای مقتدر سازی آنان در برابر رفتارهای پرخطر خواهد بود.

 


üوالدین عزیز: دانش کافی در باره پیامدها و عوارض اعتیاد، الگو بودن و استفاده از روشهای تربیتی هماهنگ ، گامی موثر در پیشگیری از گرایش فرزندان به مصرف مواد است.
ü- هم گرایی و انسجام در دستگاه های امر مبارزه همراه با تقویت اهتمام اجتماعی مردم، بهترین روش برای ضربه زدن به سیستم هوشمند مواد مخدر و روانگردانها است.
üوالدین گرامی : آیا شما برای پیشگیری از گرایش فرزندان تان به مصرف مواد مخدر و روانگردان ها اقدام کرده اید ؟

 

خواندن 103 دفعه

تماس با ما

سایت های مفید

7008981
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
1013
1905
8640
8640
46898
75685
7008981

پیش بینی امروز
1584


آی پی شما3.235.159.8