پنج شنبه, 22 شهریور 1397 09:09

روز چهارم : تحرک بدنی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تحرک بدنی

 

وَ زادَهُ بَسطَهً فِی العِلمِ وَ الجِسمِ

خداوند متعال دانش و توانایی او را (طالوت) را فزونی بخشیده است. بقره – آیه 247

 

در تفسیر آیه شریفه آمده است که خداوند وجود سلامت جسمانی و علم و آگاهی را به عنوان دو شاخص برای انتخاب جناب طالوت به عنوان فرمانده لشکر الهی معرفی می نماید. به عبارتی آمادگی جسمانی با پرداختن به ورزش و فعالیت بدنی منظم جهت خدمت بهتر و بیشتر در مسیر رضایت خداوند، به عنوان یک شیوه زندگی سالم می تواند یکی از مسیرهای قرب الهی و بندگی خداوند منان باشد.

پیشرفت های علمی موجب شده بسیاری از فعالیت ها که قبلاً با استفاده از انرژی جسمانی انجام می شد و بخشی از کار روزانه افراد به شمار می رفت، به وسیله ماشین انجام شود. استفاده از ماشین رختشویی، ظرفشویی، خودرو و بالابر، مثال هایی از این موارد هستند. افزایش ساعات کار و استرس های ناشی از آن که موجب کمبود وقت و حوصله برای پرداختن به فعالیت های بدنی می شود، دلیل دیگری برای کمتر شدن تحرک افراد است. از طرف دیگر، توسعه شهرنشینی و زندگی در شهرها به علت دور شدن از طبیعت سبب کاهش فعالیت بدنی شده است.

 

امروزه اوقات فراغت اغلب کودکان و نوجوانان به جای فعالیت بدنی و بازی هایی که قبلاً رایج بود، با تماشای تلویزیون، فیلم های ویدئویی و بازی با رایانه پر می شود و در مجموع باید گفت که بسیاری از کودکان، نوجوانان و جوانان بنا به دلایل فوق و نیز سایر علل از تحرک و آمادگی جسمی مطلوبی برخوردار نیستند.

با توجه به این که زندگی امروزه به صرف انرژی بسیار کمی نیاز دارد و اغلب افراد اوقات فراغت خود را به صورت غیرفعال می گذرانند، در خطر ابتلا به بیماریهای ناشی از کم تحرکی قرار دارند. همان طور که اگر آب، در منطقه ای بی حرکت بماند، می گندد و متعفن می شود، دستگاه های بدن انسان نیز در اثر بی حرکتی، دچار مشکلات فراوانی می شوند. در حقیقت بدن انسان بر خلاف ماشین و یا هر وسیله دیگر که بر اثر کار و  فعالیت مستهلک می شود، با فعالیت بدنی و ورزش مناسب توانایی بیشتری کسب می کند. عضلات ، مفاصل، قلب، ریه ها، استخوان ها، پوست، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری و ... همه در اثر بی تحرکی آسیب می بینند.

تحقیقات متعدد نشان می دهد بیش از 50 درصد افراد جوامع مختلف دچار کم تحرکی هستند. طبق آمار بیشتر مردم کشورمان کمتر از میزان مورد نیاز ورزش می کنند و 35 درصد افراد 15 الی 64 سال کشور در اوقات فراغت خویش هیچ فعالیت فیزیکی انجام نمی دهند.

یکی از پیامدهای نا مطلوب کم تحرکی چاقی است.طبق آمار 48 درصد مردم کشورمان چاق هستند یا اضافه وزن دارند(استان مازندران دارای رتبه اول چاقی در کشور) و هر سال 55100 نفر به این دلیل فوت میکنند. همچنین کم تحرکی یکی از عوامل خطر  بیماری های قلبی عروقی است که این بیمارها علت 40 درصد مرگ و میرها در ایران  و مسبب بیش از 43 درصد مرگ و میرها در استان مازندران می باشند.

تحرک ناکافی یکی از 10عامل خطر اول در ایران است و طبق آمار سال 1390 از کل مرگهای ثبت شده در کشور 24درصد به علت سکته قلبی، 11 درصد سکته مغزی و 8 درصد به علت سرطان بوده اند که کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی مناسب یکی از عوامل خطر ابتلا  به این بیماری ها است.

احتمال مرگ ناشی از بیماری عروق قلب در افراد کم تحرک 9 برابر بیشتر از افراد با شیوه زندگی فعال است.

در هر صورت این یک واقعیت است که دیر یا زود بی تحرکی برای ما مشکل ساز خواهد شد. حتی اگر هیچ عامل خطرزای دیگری در فرد وجود نداشته باشد، بی تحرکی به میزان بسیار زیادی احتمال ابتلای افراد را به سرطان، بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت و اضافه وزن را افزایش خواهد داد.

تعریف فعالیت بدنی:

به هرگونه فعالیت یا حرکت بدن که در اثر انقباض و انبساط عضلات اسکلتی ایجاد شده و نیازمند صرف انرژی است، فعالیت بدنی گفته می شود.

چرا داشتن فعالیت بدنی مناسب اهميت دارد ؟

فعاليت جسماني منظم و آمادگي جسماني خوب مي تواند باعث ارتقاي سلامت شود،‌ به پيشگيري از بيماري ها كمك نمايد يا بخشي از درمان بيماري ها باشد . اين سه جنبه ، راههاي اصلي تاثير فعاليت بدنی منظم بر سلامت و عافيت هستند. فعالیت بدنی منظم و آمادگي جسمی مطلوب نه تنها از ابتلا به بیماری ها پیشگیری می کند، بلکه کیفیت زندگی و سلامت را نیز با توجه به موارد ذیل بالا می برد:

  • چربي بدن شما كاهش يافته و عضلات آن افزايش مي يابد كه خود باعث جلوگيري از چاقي، بهتر شدن ظاهر شما و افزايش توان و قدرت انجام كار و فعاليت مي شود .
  • روند تغييرات ناشي از افزايش سن و ايجاد پيري كندتر مي شود .
  • در مواقع اضطراري بهتر مي توانيد واكنش نشان دهيد و بهتر مي توانيد بر فشارهاي روحي مسلط شويد.
  • طول عمر شما افزايش مي يابد، احساس بهتري نسبت به خود خواهيد داشت و احساس نشاط ،‌سبكبالي و شادابي مي كنيد.
  • مي توانيد با فشارهاي ناشي از زندگي ، ‌مسايل تحصيلي ،‌ شغلي و اجتماعي به نحو موثرتري مقابله كنيد .
  • اعتماد به نفس شما افزايش مي يابدو جرات و شهامت بیشتری پیدا می کنید و نقاط ضعف و قوت خود را بهتر شناخته و آنها را آسانتر مي پذيرد .
  • به حداكثر ظرفيت ذهني خود دست مي يابيد و هوشياري شما بيشتر مي شود .
  • صبر و تحمل بيشتري در مقابل مشكلات خواهيد داشت و مقاومت شما در مقابل افسردگي بالا رفته و حتي افسردگي هاي خفيف بهبود مي يابد .

                 

فعاليت بدني منظم نیز موجب كاهش خطرات زير مي شود:

** پر فشاري خون    ** چربي خون     ** ابتلاء به بيماري قند     ** سقوط و افتادن خصوصا“ در سالمندان      ** سكته قلبي              ** سكته مغزي          ** پوكي استخوان       ** سرطانهاي انتهاي دستگاه گوارش           **سرطانهاي سينه و رحم در خانمها

به یاد داشته باشید که با هر سنی میتوانید فعالیت بدنی داشته باشید. فعالیت بدنی در کودکان، جوانان، زنان و مردان در همه رده های سنی توصیه می شود.

انواع تحرک بدنی:

فعالیت بدنی می تواند سبک(مانند پیاده روی آرام، باغبانی و انجام کارهای سبک منزل مثل گردگیری) متوسط(مانند پیاده روی تند، دوچرخه سواری تفریحی، شنا، کار با وسایل ورزشی) و شدید (مانند دویدن، تنیس، ورزشهای هوازی، کوهنوردی، ژیمناستیک و ...) باشد.

لازم به توضیح است در هنگام فعالیت بدنی متوسط معمولا توان صحبت کردن دارید اما قادر به داد زدن و صحبت با صدای بلند نیستید و در هنگام فعالیت بدنی شدید توان صحبت با عبارتهای کوتاه را دارید اما بیان جملات بلند امکان پذیر نیست.

داشتن زندگي پرتحرك يك ضرورت براي حال و آينده ماست. حدأقل 10 هزار قدم پياده روي روزانه در زندگي روزمره و يا 30 دقیقه فعالیت بدنی در روز با شدت متوسط برای حداقل 5 بار در هفته و یا 25 دقیقه فعالیت شدید در روز حداقل 3 بار در هفته برای بزرگسالان توصیه می شود .

به هر حال فعالیت بدنی کم، بهتر از بی تحرکی است بنابر این اگر فعالیت های منظم  مطابق توصیه های بالا مقدور نمی باشد لااقل  در امورات روز مره به انجام فعالیت های مانند باغبانی، شستشوی ماشین و ... مبادرت ورزیم.                                                                        

  • هيچگاه براي شروع فعاليت بدني و پشت سر گذاشتن كم تحركي دير نيست از همين امروز شروع كنيد .
  • پياده روي یا قدم زدن آسانترين ، ارزان ترين و کم عارضه ترین روش براي  گام برداشتن در جاده تندرستي ، نشاط و سلامتي است .

تحرک بدنی همه جا، همیشه ، برای همه

روز بدون تحرک هرگز

 

 

 


 

خواندن 2090 دفعه

تماس با ما

سایت های مفید

8574722
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
388
1561
10334
10334
4052
67335
8574722

پیش بینی امروز
1152


آی پی شما34.225.194.102