• تماس با ما: 01152221462
  • Info@hcch.ir

روز جهانی قلب (29 سپتامبر) مصادف است با هفتم مهر و شعار آن "همه با هم براي سلامتي قلب"

مهر 05 1396

اتحاديه جهاني قلب از سال 2005 ميلادي، يكي از روزهاي اواخر ماه سپتامبر را بعنوان روز جهاني قلب براي افزايش آگاهي جهانيان در خصوص بيماري هاي قلبي عروقي معين كرده است. اين روز نقش مهمي در حساس سازي و اطلاع رساني در خصوص سلامت قلب و عروق دارد.

امسال روز جهانی قلب (29 سپتامبر) مصادف است با هفتم مهر و شعار آن "همه با هم براي سلامتي قلب" قرار داده شده ("Share the Power")، هدف اين روز به اشتراك گذاشتن اقداماتي است كه براي ارتقای بهداشت قلبی عروقی با ايجاد چند تغيير ساده در زندگی روزمره صورت مي گيرد. اين روز در واقع شروع برنامه و فعاليت هايي است كه بايد در طول سال ادامه يابد و يك نقش واقعي در تغيير همه اين موارد بازي مي­كند و يك فرصت جهاني، محرك و برانگيزاننده مهمي است كه مي توان براي افزايش آگاهي و تشويق افراد، اعضاي خانواده، جوامع سياستگذاران و تصميم گيران در طول سال از آن استفاده كرد . امسال در روز جهانی قلب اتحادیه جهانی قلب از همگان خواسته است که از تغییرات کوچک در خود و خانواده شان شروع کنند. این نقطه شروعی است برای آنکه به دیگران نشان دهیم که ما واقعاً می توانیم تغییری دائمی در زندگی خود ایجاد کنیم و قدمی برای سلامت قلب خود برداریم.

بیماری قلبی عروقی که شامل بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی است، قاتل شماره یک انسان در دنیا به شمار می رود. این بیماری مسؤول سالانه 17.5 میلیون مرگ زودرس می باشد و تا سال 2030 انتظار می رود مرگ زودرس ناشی از این بیماری تا 23 میلیون مورد افزایش یابد. بسیاری از همین مرگ­ها قابل پیش گیری است آنهم تنها با چند تغییر ساده در زندگی روزمره همچون خوردن و نوشیدنی سالم تر، ورزش و فعالیت بدنی بیشتر و ترک دخانیات؛ اگر و تنها اگر اعتقاد داشته باشیم که باید اینها را بعنوان مهمترین اصول بهداشت فردی در عصر جدید قبول داشته باشیم و در برنامه زندگی خودمان وارد کنیم.

با عنایت به این نکته که سیمای خطر بیماریهای قلبی عروقی در استان مازندران بسیار نگران کننده است (رتبه اول چاقی در کل کشور، رتبه دوم کم­تحرکی، رتبه سوم اختلال چربی خون، رتبه پنجم فشار خون بالا و رتبه هفتم دیابت ومصرف کم ماهی در مقایسه با سواحل جنوب کشور) و در دهه­های آینده، قطعاً افزایش جمعیت میانسالی بالای 40 سال و سپس افزایش جمعیت سالمندی را در پی خواهیم داشت که یک عامل خطر بسیار مهم و غیر قابل اصلاح است، به نظر می­رسد فرصت چندانی برای کار بهداشتی سیستماتیک در زمینه عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی، در رأس آنها چاقی و خطراتی چون تغذیه ناسالم، کم تحرکی و... برای جمعیت میانسال ما باقی نمانده است، بطوریکه از دیدگاه بهداشت و پزشکی پیشگیری ناگزیر از بیان این واقعیت هستیم که برای جلوگیری از سیل حوادث عروقی در دهه­های آینده، در خانواده ها یک پنجره فرصت کوتاه در اختیار داریم. این یک خطر بزرگ و جدی است که بنیان سلامت خانواده ها و از یک نگاه اقتصاد خانوار را تهدید می­کند فلذا انتظار می­رود مسؤولین در رده­های مختلف جهت هماهنگی درون­بخشی و برون­بخشی دست به دست هم دهند و از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

 

نشانی : ساری خیابان امیر مازندرانی (شهبند)مرکز بهداشت استان مازندران –کدپستی: 4816717887  تلفن: 1-01512298330 دورنگار:2299552

 

خواندن 1335 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

About The Author

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.